23948sdkhjf
Annonse

Melkøyaboten for Equinor vedtatt

Etter brannen på Melkøya i september 2020 ble Equinor ilagt en bot på 130 millioner kroner. Nå har selskapet vedtatt boten.

– Equinor har i dag svart påtalemyndigheten og gitt beskjed om at vi vedtar forelegget og anser saken som avsluttet, sier pressetalsperson Ola Morten Aanestad til Teknisk Ukeblad.

Les også: Equinor Q1: Sterke resultater– men politisk usikkerhet og investeringsbremser preger bildet

Equinors LNG-anlegg på Melkøya utenfor Hammerfest ble utsatt for en stor brann i september 2020. Brannen skal ha brutt ut i en av de fem gassturbinene på anlegget, og i august i år i la politiet et forelegg på 130 millioner kroner til Equinor.

Knusende rapport

Nå har altså energiselskapet akseptert boten.

Petroleumstilsynets granskingsrapport fra april 2021 påviste «alvorlige brudd på regelverket». Rapporten pekte på mangler innen ledelse og styring, bemanning, risikoanalyser, vedlikehold og oversikt over eksterne beredskapsressurser.

Stengt i halvannet år

Brannen og slukkingen førte til store materielle skader og at all gassproduksjon på Snøhvit var stengt i over halvannet år.

De økonomiske tapene er ikke kjent, men tapte gassinntekter er alene beregnet til 20 milliarder kroner.

Kilde: Teknisk Ukeblad

Kommenter artikkelen
Annonse
Annonse
Anbefalte artikler

    Nyhetsbrev

    Send til en kollega

    0.126