Tollkrigen mellom USA og Canada: Ontario-guvernøren fikk kalde føtter

I hvert fall ikke i første omgang.
Det er vanskelig å holde følge med Donald Trumps krumspring.
Bare timer etter at han i går opplyste at canadisk stål og aluminium skulle få en tollsats på 50 prosent, gikk han tilbake på dette.
Trakk strøm-trussel
Og det skyldes at den canadiske Ontario-guvernøren Doug Ford, likevel ikke økte tollsatsen på strøm til statene Michigan, Minnesota og New York. Trusselen fra Trump om 50 prosent tollsats på stål og aluminum, i tillegg til trusler om økte tollsatser på canadiske biler, ble for mye for guvernøren, som gikk hardt ut mot den amerikanske presidenten. Han truet sågar med å kutte strømmen til de tre statene dersom Trump eskalerte tollkrigen mot Canada.
Men slik gikk det ikke. Trumps trussel om 50 prosent tollsats på stål og aluminium fra Canada gjorde at guvernøren i Ontario fikk kalde føtter og trakk trusselen om strømtollen. Og dermed ble Trump så fornøyd at han gikk tilbake til en tollsats på 25 prosent på stål og aluminium fra Canada.
Invitert til Washington
Bakgrunnen for at tollkrigen tok en ny vending tirsdag var at den amerikanske handelsministeren ringte til Doug Ford og inviterte ham til Washington for å diskutere en mer normalisering mellom de to landene.
Den telefonsamtalen skjedde like før den amerikanske presidenten senere på kvelden tirsdag ikke utelukket at den canadiske tollen kan høynes likevel, uten å gå inn på hvor mye.
Ontario-guvernøren framholdt samtidig at Canada ikke vil la seg herse med av Trump-administrasjonen, og uttrykte at Canada vil gjøre det som må til for å svare på USAs tollkrig.
Det samme uttrykte den nye statsministeren i landet, Mark Carney, i en uttalelse på X samme dag. Han tiltrer om noen dager som statsminister.